Cildiniz İçin En Kötü 8 Yiyecek ve Sizi Nasıl Yaşlandırdıkları

BEYAZ EKMEK, MAKARNA, PASTA, VS.

Yüksek glisemik indeksli yiyecekler akneyle bağıntılıdır. Çünkü fazlaca bu türden gıda tüketirseniz vücudunuz, glükoz ve insülin seviyelerinde artış deneyimler. Düşük glisemik dietin uygulandığı bir vücutta yüzde 50 daha az akne bulunur. Antioksidan bakımından zengin ve yenileyici özellikleri oldukları için tam tahıllı ürünlere geçiş yapın.

ŞEKER

Şeker, biz onu ne kadar çok seviyorsak cildimiz için de mutlak biçimde o kadar kötü bir gıdadır. Tükettiğimiz en yaşlandırıcı gıdadır ve bağışıklık sistemimizi zayıflatması da cabasıdır! Fazlası, cildinizi donuklaştırır, vücudunuzun kırışmasını hızlandırır. Bunun sebebi, derinizi gergin ve genç tutan iki unsur olan kolajen ve elasten’e hasar vermesidir. Maalesef, çalışmalar, şekerin kanseri de beslediğini göstermiştir. Dolayısıyla, genel olarak, hepimiz şekeri kesmeliyiz. İş cildinize gelince de vücudunuzda çok fazla şeker olması, bakterilere karşı savaşma kabiliyetinizi zayıflatır. Uzun lafın kısası, daha çok bakteri = daha çok toksin = daha kötü bir cilt. Bu yüzden, iştahınızı, çikolata yerine meyvelerde bulunan doğal şekerle bastırmaya çalışın.

ALKOL

Teknik olarak, yemekten ziyade içecek olduğunu biliyoruz ama yine de bahsetmeye değer. Alkol, sadece size ertesi gün baş ağrısı vermez; sizi ciddi biçimde susuz bırakır. Bu da vücudunuzun bulabildiği her bir damla suyu, derinize ulaşmadan metabolize etmesi sebebiyle cildinizi etkiler. Alkol, aynı zamanda rosacea`yı da şiddetlendiren damar genişlemesine de neden olarak cildinizin mat görünmesine neden olur. Bir tane daha içmeniz, sadece zihninizi bulandırmaz; cildinize de zarar verir.

KAFEİN

Bir idrar söktürücü olarak kafein de sizi ciddi biçimde dehidrate eder. Sadece cildinizi kurutmakla da kalmaz; kortizol üretiminizi de artırır. Gereğinden fazla kortizol de derinizi incelterek yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu yüzden, uyumadan önce ("Uykusuz kalayım, ne olacak, işten önce de bir jumbo boy kahve içip ayılırım." diyerek) Game of Thrones`un bir bölümünü daha seyretmek üzereyken belki bir kere daha düşünür de kendinizi bastıran uykuya teslim edersiniz.

KIZARMIŞ YİYECEKLER

Kızarmış yiyecekler sadece yağ alımınızla ilgili bir mesele değildir; aynı zamanda vücudunuzda yağ depolanmasına da neden olur. Vücudunuzdaki ve cildinizdeki derileri yakalayarak daha fazla çatlak oluşmasına neden olduklarına inanılıyor.

İŞLENMİŞ ATIŞTIRMALIKLAR

Genelde, işlenmiş gıdalar cildiniz için olduğu kadar sağlığınız için de zararlıdır. Orijinal durumlarından ne kadar uzaklaşırsa yiyecekler, doğal faydaları da o kadar azalır. İşlenmiş gıdalar, genellikle fazlasına ihtiyacımızın olmadığını gayet iyi bildiğimiz sodyum ve şekerle dolu olur. Bunlar yerine tam tahıllı gıdalar ve taze meyve ve sebze atıştırın.

Yorumlar

0
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail