E Vitamininin Cilt ve Saç İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor

E vitamini güçlü, yağda çözünen bir vitamin olup sağlığınızı olduğu kadar güzelliğinizi de etkiler. Bağışıklık sistemini çalıştırır, kan dolaşımını etkiler, kan şekerini dengeler, kalbi ve belli başlı kanserlere karşı sizi korur. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado, ıspanak, ay çekirdeği, fındık ve tam tahıllı ürünler E vitamini zenginidir. Cilt ve saçlar bu vitaminden çok faydalanır. Piyasada birçok ürün artık bu vitamini içeriyor. Dilerseniz E vitamini direkt olarak alabilir veya kapsül şeklinde kullanabilirsiniz. Bu takviyeleri istediğiniz sonucu alana kadar kullanmaya devam edin.

  1. Saç gelişimini destekler. E vitamini zarar görmüş saç foliküllerinin toparlanmasına yardımcı olan özelliklere sahiptir ve aynı zamanda doku aşınmasını önler. Bu da saç gelişimini destekler. Aynı zamanda saçları kökten uca nemlendirerek saçların parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlar. İki E vitamini kapsülü ile ılık hâle getirdiğiniz iki yemek kaşığı hindistancevizi yağını bir kasede karıştırın. Karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika kadar bekleyin, ardından saçlarınızı yıkayın. Saçlarını uzatmak isteyenler bu maskeyi haftada 2 – 3 kere uygulamalıdır. Dilerseniz saç derinize E vitamini zengini olan hindistancevizi yağı ile de masaj yapabilir, 30 dakika kadar beklettikten sonra soğuğa yakın suyla yıkabilirsiniz.

  2. Yaraları yok eder. Antioksidan olması sebebiyle zarar görmüş cildin iyileşmesine yardımcı olarak yaraların kalıcı olmamasını sağlar. Nemlendirici özelliği sayesinde de hasar görmüş dokuları toparlar. E vitamini kapsülündeki yağı hasar görmüş cildinize uygulayın. 5 – 10 dakika kadar nazikçe masaj yapın. 30 dakika kadar bekletin, ardından ılık suyla yıkayın. Sonuçtan memnun kalana kadar her gün bu işlemi iki kez yapın.

  3. Kırışıklıklarla savaşır. E vitaminini kırışıklık, yaşlılık lekesi ve diğer benzer sorunlarla mücadelede kullanabilirsiniz. Bu vitamin aynı zamanda cilde esneklik katan kolajen üretimini destekler. Her gece yatmadan önce cildinize E vitamini sürün, ertesi gün yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Dilerseniz cildinize ılık hâle getirdiğiniz zeytinyağıyla da günde 2 – 3 kez masaj yapabilirsiniz. Zeytinyağı E vitamini zengini bir yağdır.

  4. Hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılır. Antioksidan olması sebebiyle E vitamini güneşin zararlı ışınlarından etkilenmiş cildi toparlamaya yardımcı olur. 1 – 2 E vitamini kapsülünü 1 çay kaşığı Hint yağı ile karıştırın. Karışımı yatmadan önce cildinize sürün, ertesi gün cildinizi ılık suyla yıkayın.

  5. Kuruyan elleri yumuşatır. E vitamini kuru ve sertleşmiş eller için mükemmel bir çözümdür. Cildin yumuşak olmasını ve nemini korumasını sağlar. E vitaminini gece yatmadan önce ellerinize sürün, kısa sürede farkı göreceksiniz.

  6. Çatlakları giderir. Gebelik veya ani kilo değişikliği sebebiyle oluşan ince çatlaklar için E vitaminini kullanabilirsiniz. İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde cildin kolajen liflerini korur. Bu da cilde esneklik kazandırır. 4 – 5 kapsül E vitaminin eşit miktarda limon suyuyla karıştırın. Karışımı çatlaklarınıza 5 – 10 dakika kadar masaj yaparak sürün. 30 dakika kadar bekletin, ardından suyla durulayın. Bunu her gün birkaç ay boyunca, çatlaklar gidene dek tekrarlayın.

  7. Saç uçlarını yumuşatır. İşlem görmüş saçlarınızın uçları kırılmaya meyilleyse E vitaminini deneyin. Bu vitamin saçlardaki hasarı tersine çevirecektir.

  8. Çatlayan dudakları tedavi eder. E vitamini kuruyan dudaklar için etkileyici bir çözümdür. Bir kapsül E vitaminini kırıp dudaklarınıza sürebilirsiniz. Her gün bu işlemi yaparsanız dudaklarınızdaki nem dengesini tekrar kazanmış olursunuz.

  9. Tırnakları güçlendirir. Güçlü ve uzun tırnaklarlar için E vitamininden faydalanın. Bu vitamin tırnaklardaki nemi korur, tırnakların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Yorumlar

6
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail