Elveda maskara! Kirpik Uzatma ve Gürleştirme Yöntemlerini paylaşıyoruz!

İnce ve kısa kirpikleriniz sizi üzüyor mu? Bu konuda yalnız değilsiniz. Birçok insan daha gür ve uzun kirpik istiyor çünkü uzun ve gür kirpikler kişiyi olduğundan daha güzel ve çekici gösteriyor. Genler, yaş, belirli tıbbi durumlar, beslenme yetersizliği, göz enfeksiyonu veya vücuttaki hormonal değişimler kirpiklerin incelmesine sebep olabiliyor. Gözleri sert bir şekilde ovmak, göz makyajını gecenin sonunda temizlemek gibi nedenler de kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. Ancak rutin hâline getireceğiniz belli başlı uygulamalarla daha gür ve uzun kirpiklere sahip olabilirsiniz. Her bir uygulamanın farklı kişilerde farklı sonuçlar doğuracağını unutmayın. İstenen sonucu elde etmek için birkaç hafta veya birkaç aya ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin için en doğru olan uygulamayı bulmak adına birden fazla yöntem de denemeniz gerekebilir.

  1. Hint Yağı. Güçlü bir tür folikül uyarıcısı olan hint yağı parlak ve gür kirpiklere sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda uzamayı engelleyen mikro organizmalarla savaşır. Gece yatmadan önce temiz bir fırça veya kulak çöpü yardımıyla Hint yağını kirpiklerinize uygulayın. Dilerseniz öncesinde birkaç damla E vitaminini de Hint yağı ile karıştırabilirsiniz. Sabah ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Alternatif olarak, iki yemek kaşığı Hint yağı ile iki yemek kaşığı taze Aloe Vera jelini karıştırın. Karışımı kulak çöpü ile gece yatmadan önce kirpiklerinize sürün. Tercih ettiğiniz karışımı 2 – 3 ay kadar uygulayın.

  2. Zeytinyağı. Zeytinyağı saç gürleştirmesinde olduğu kadar kirpikleri gürleştirmek için de kullanın en bilindik doğal yöntemlerden biridir. Zeytinyağı, kirpiklerinizi besleyen ve kirpiklere hacim katan E vitamini ve oleik asit zengini bir yağdır. Aynı zamanda kirpiklerin daha koyu renkte görünmesine yardımcı olur. Gece yatmadan önce ılık hâle getirdiğiniz zeytinyağını bir kulak çöpü yardımıyla kirpiklerinize aynen rimel sürermişçesine uygulayın ve sabah kirpiklerinizi ılık suyla yıkayın. Bu uygulamayı istediğiniz sonucu elde edene kadar takip edin.

  3. Kirpiklerinizi tarayın. Kirpikleri taramak kirpiklerin uzamasına yardımcı olur. Gözeneklerin tıkanmasına sebep olan toz ve kir partiküllerinden kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını destekleyerek daha fazla besin maddesinin kıl köklerine ulaşmasını destekler. Birkaç damla E vitamini veya bir miktar vazelini yumuşak uçlu bir kirpik tarağına sürün. Kirpik tarağıyla kirpiklerinizi yukarı doğru olacak şekilde nazik bir şekilde tarayın. Tarama işlemini kirpik köklerinden başlatıp uçlara doğru uygulayın. İstediğiniz sonucu elde edene kadar günde iki kez 5 dakika olacak şekilde kirpiklerinizi tarayın.

  4. Kirpiklerinize Masaj Yapın. Kirpiklere masaj yapmak kirpiklerin uzamasına öncülük eder. Kan dolaşımının kıl köklerine ulaşmasını sağlar, bu da daha fazla besin maddesinin foliküllere ulaşmasını sağlar. Bu uygulama kirpiklerin uzamasını destekler ve kirpik kırılmaları ile dökülmelerini önler. Birkaç damla yağ, vazelin veya shea butter’ı kirpiklerinize sürün. Parmak uçlarınızı kullanarak kirpik hizanızı dairesel hareketlerle masaj yapın. Birkaç ay boyunca her gün 5 ila 7 dakika kadar kirpiklerinize masaj yapın. Masajı yapmadan önce ellerinizi temizlemeye özen gösterin.

  5. Aloe Vera. Aloe vera uzun ve kalın kirpiklere sahip olmanıza yardımcı olan mükemmel bir bitkidir. İçeriğinde kirpik gelişimini destekleyen çok fazla vitamin ve besin maddesi vardır. Aynı zamanda kirpiklerin nemli olmasını sağlar. Kullanmadığınız eski ve temiz bir rimel fırçasına bir miktar Aloe Vera jeli sürün ve bunu gece yatmadan önce kirpiklerinize uygulayın ve sabah yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

  6. Limon Kabuğu. Kirpiklerinize hacim kazandırmak için limon kabuğundan da faydalanabilirsiniz. Limon kabukları C, B vitaminleri, folik asit ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Zeytinyağı veya Hint yağında bekletildiğinde temizleyici ve yağın görev yapıcı özelliklerini tetikler. Bir yemek kaşığı kurutulmuş limon kabuğunu bir kaba koyun, üzerine yeterli miktarda zeytinyağı veya Hint yağı koyun. Birkaç hafta boyunca bekletin. Eski ve temiz bir rimel fırçasını yağa batırın, ardından yatmadan önce bunu kirpiklerinize sürün. Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Bu bakımlarının yanı sıra doğru beslenmeye özen gösterin ve gece yatmadan önce makyajınızı güzelce temizleyin. Kirpiklerinizi çok fazla ovuşturmayın. Suya dayanıklı rimellerden uzak durun. Bu rimeller kirpiklerinizi daha fazla kurutacaktır.

Yorumlar

0
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail