Gözaltı Torbalarından Kurtulmanın Yolları

Gözaltı torbalarından nasıl kurtulmanız gerektiğini anlatmadan önce bu torbaların neden oluştuğunu bilmekte fayda var. Yaşınız ilerledikçe göz kapaklarınızı tutan kaslar dahil göz çevresindeki dokular gücünü kaybeder. Cilt sarkmaya başlar ve gözleri destekleyen yağlar da gözaltına doğru kayar. Benzer durum yaşla birlikte kolajen seviyelerinin azalmasıyla da oluşur. Bu durum cildin elastik yapısına müdahale eder ve ciltte sarkmalar meydana gelir. Gözlerin altındaki alanda aynı zamanda sıvı birikir, bu da gözaltlarının şişkin görünmesine neden olur. Gözaltı torbalarına sebep olan çeşitli faktörler vardır. Bunlar:

 • Sıvı tutulumu. Çok fazla tuzlu yemek yemek, sıcak veya nemli havalara geçiş gibi hava değişimleri, hormon seviyelerinde değişiklikler ödem, yani sıvı tutulumuna sebep olur.

 • Sinüs. Sinüs, gözaltlarındaki derinin devamlı olarak uzamasına neden olarak gözaltı torbalarının oluşumuna öncülük eder.

 • Yeterince uyumamak

 • Genetik faktörler

 • Alerjiler

 • Adet dönemi öncesi ödem

Gözaltı torbalarından nasıl kurtulur?

 1. Gözaltı torbalarını azaltmanın ilk yolu bu torbalara sebep olan faktöre yönelmekten geçer. Yukarıda sizlerle paylaştığımız faktörler üzerinde durmanızı öneririz.

 2. Uyuma şekliniz torba oluşumunu tetikleyebilir. Yan veya sırtüstü uyumak yerçekimi sebebiyle sıvıların gözaltlarında birikmesine neden olabilir. Uyku pozisyonunuzu en kısa sürede değiştirmeye çalışın zira gözaltı torbaları zamanla kalıcı hâle gelir.

 3. Gözaltı torbalarından kurtulmanın en etkili yollarından biri de neti pot kullanmaktan geçer. Küçük bir kap olan bu ürün ile burun boşluğu temizlenir. Alerji, sinüs tıkanıklığı veya soğuk algınlığı gibi sebeplerden oluşan sıvı tutulumunu rahatlatmak için çok etkili bir yöntemdir.

 4. Aşırı alkol tüketiminden kaçının çünkü bu, göz çevresindeki hassas deriyi zayıflatan dehidrasyona sebep olur.

 5. Asla makyajınızı temizlemeden yatmayan. Makyaj göz çevresindeki deriyi tahriş ederek sıvı tutulumuna öncülük eder.

 6. Çok sık gözlerinizi ovuşturmayın.

 7. Gece yatmadan önce bir parça temiz, ıslak kumaşı buzdolabına koyun. Sabah kalktığınızda kumaş parçasını buzdolabından çıkarın ve kumaşı gözlerinizin üzerine örterek 5 dakika kadar bu şekilde dinlenin.

 8. İki adet çay poşetini soğuk suda 30 saniye kadar suda tutun. Islak çay poşetlerini 10 dakika kadar gözlerinizde bekletin.

 9. İki adet salatalık dilimini buzlukta birkaç dakika bekletin, ardından göz kapaklarınızın üzerinde 10 – 15 dakika kadar bekletin. Bu uygulama gözlerinizi yatıştıracak ve gözaltı torbalarını azaltacaktır.

 10. Sigarayı bırakın, alkol tüketimini azaltın, yeterince uyuyun, sağlıklı beslenin. Antioksidan zengini besinler tüketmenin cildi yaşlanmaya karşı koruduğu kanıtlanmıştır. Bu durum da gözaltındaki şişlikleri ve mor halkaları önleyecektir.

Normalde gözaltı torbalarının zararsız olduğunu ve nadiren medikal müdahale gerektiğini unutmayın. Ancak ödem kalıcı ve ciddi oranlardaysa, gözaltı torbalarınızda kaşınma, ağrı veya kızarıklık varsa, vücudunuzun diğer bölgelerinde de ödem varsa böbrek veya tiroit bezi bozukluğu söz konusu olabilir. Bu durumda bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Yorumlar

56
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail