Günlük Kullanılabilecek Saç Modellleri

Size en uygun olan saç modeline karar verin.Örneğin, saçınız kalın telli ve kıvırcık ise, her gün düzleştirmek sizin için zor olacaktır. Saçınıza doğal yollarla bir takım değişiklikler yapmak daha doğru olacaktır, ayrıca saçınızın uzun vadede zarar görmesini engelleyecek. Bu makalede saçınıza uygun birkaç farklı stilleri öğreneceksiniz.

Yöntem-1; At Kuyruğu:

 

1) At kuyruğunu deneyin. Kısa saçları dahi, at kuyruğu yapabileceksiniz ve bunun doğal görünebilmesi için birçok yolu var. İşte bazı seçenekler.

2) Dağınık ya da düz olsun. Şık bir görünüm elde etmek için,elinizle istediğiniz yerde saçınızı toplayın. Bir diğer aşamada, tüm saçları dikkatlice, bir elinizde tutup, geriye doğru fırçalayın. Saçlarınızın aynı yönde olmasına dikkat edin. Daha dağınık görünmesini isterseniz, başınızı eğin ve bir sprey yardımıyla kabartın. Sonra saçınızı sıkıca toplayın.

3) İster aşağıda ister tepede, saçınızın yüksekliğini ayarlayın. At kuyruğu şeklinde toplayın.

4) Tek bir tarafta toplayın, kulağınızın arkasında konumlandırmayı deneyin sağa veya sola doğru toplayabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, özenli yapıldığından emin olun, insanların öylesine at toplanmış bir saç olduğunu düşünmesini istemezsiniz.

5) Birkaç saç teli bırakın. Eğer saçınız katlı veya kıvırcıksa, topladığınızda yüzünüzün ön kısmından birkaç tel dışarı bırakabilirsiniz. Bukle ya da düz ya da sadece sol tarafta olabilir.

6.) Farklılık ekle. Trend bir görünüm elde etmek isterseniz, at kuyruğunuzda çarpıcı bir fark yaratın. Saçınızda istediğiniz bir tutama krepe yapıp, sprey sıkın. Ya da saçınızın orta hizasından bir saç bandı takarak, at kuyruğunuzu daha sevimli hale getirebilirsiniz.

7) Tokayı gizle. Saçlarınız uzunsa, topladığınız zaman bir tutamı ile de saç lastiğinizi gizleyebilirsiniz. Saç merkezine yakın uzunca bir tutamı alın. Belirlediğiniz tutamı geri çekin ve tokanızın üzerinden sarın, ardından ufak bir tel toka yardımıyla saçı lastiğin altından sıkıca tutturun. Gerekirse tekrar sarın ve sabitleyin.

8) Yarım at kuyruğu yapın. Alt kısımda saç bırakarak, üstte belirlediğiniz bir saçı tutam lastik veya toka yardımıyla toplayın. Bu görünüm yüzünüzde yumuşak bir görünüm yaratacak.

9) ­At kuyruğu topladığınız saçınızı örün. Topladığınız saçınızda, 2 adet saç örgüsü yapın. Ama dikkat edin, bir at kuyruğu her yaştan kadına yakışsa da örgü genç kızlar ve abiye kıyafetler için uygun olacaktır.

 

Yöntem-2; Topuz:

 

1) Saçınızı elinizde toplayın. Topuz yapmak için özel günleri beklemenize gerek yok. İşte size burada gündelik birçok model var.

2) Lastik veya tel toka kullanın. Saçınız at kuyruğu şeklinde topladıktan sonra, kıvırın ve tabanı etrafında sarın. Lastik toka veya tel tokayla tutturabilirsiniz. Tel toka daha az görünür, lastik daha fazla kontrol sağlar. Hangisi sizin için uygunsa onu kullanın.

3) Dağınık ya da düz biçimde toplayın. Genellikle klasik dansçılar tercih ettiğinden düzgün yapılmış bir topuz bale topuzu olarak adlandırılır. Bunu yapmak için, saçınızı tarayın, sıkıca toplayın tabanı etrafında kıvırarak dolayın ve saç spreyi kullanın. Ayrıca gelişi güzel toplayabilir, daha dağınık bir görünüm elde edebilirsiniz. Dağınık topuz dalgalı veya kıvırcık saçlar için oldukça idealdir.

4) Aşağıda ya da yukarıda toplayın. At kuyruğunda olduğu gibi, ensenizde veya daha yukarıda topuz yapabilirsiniz.

5) Yan topuz yapabilirsiniz. Yan topuz kullanmayı tercih ederseniz, ensenize yakın konumlandırmalısınız. Tepede konumlandırılmış olan yan topuz biraz tuhaf kaçacaktır.

6) Birkaç parça bırakın. Eğer dalgalı veya katlı saçınız varsa, yine yanlardan­ bir tutam saçı bukle yapıp ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz.

 

Yöntem-3; Saç Örgüsü:

 

1) Saçınızı örün. Çeşitli saç örgüleri ve yöntemleri vardır. Onlardan birini öğrenin. Küçük yada büyük ördüğünüz bu örgüleri saçınızın içine dahil edebilirsiniz. İşte size birkaç tane basit fikir!

2) Saçınızı örün. Öğrenmeye başladığınız an yarım at kuyruğu veya at kuyruğu üzerinde kararlaştırıp yapın. Saçınızı 3 ayrı tutama ayırın ve bunları örün. Sonrasında bir lastik ile tutturun. Tekniğe hakim olduğunuz zaman, dağınık veya daha doğal bir görünüm elde etmeyi deneyin. Doğrudan veya saçınızın üzerinden küçük örgüler örebilirsiniz. Örneğin kat kat örüp normal saçınızın üzerinde sağ ve sol tarafa hizalandırabilirsiniz. Ardından düşük topuz veya at kuyruğu ile saçınızı toplayın.

3) Fransız örgüsü saç yapın. Bir Fransız örgüsünde temel örgü teknikleri vardır ve saç derisine yakın bir örgü modelidir. Saçının tümüne veya 2 parça olarak Fransız örgüsü deneyebilirsiniz. Başka bir alternatif ise, saçınızı ikiye bölebilir ve başınızdan arkaya doğru Fransız örgüsü yapabilirsiniz ve bu örgüyü at kuyruğu şeklinde toplayabilirsiniz.

4) Balık sırtı örgü modelini öğrenin. Balık sırtı örmek size karmaşık gelebilir, ama bunun üstesinden gelmek artık kolay.Dağınık bir görünüm için, ense kısmından başlayın. Tek tarafında örülmüş omuzda duran bir saçta oldukça şık bir görünüm elde edeceksiniz.

 

Yöntem-4; Gevşek Saç:

 

1) ­Saçınızı serbest bırakın. Saç toplamak saçınızı gün boyu oluşabilecek olası zararlardan korur. İşte size birkaç fikir!

2) Saçınızı düz bırakın. Düzleştirmek için ise, saçınızı kuruturken yuvarlak bir fırça veya düzleştirici kullanabilirsiniz. İnatçı saça sahip insanlar, düzleştirici kullanabilirler. Her iki durumda da saçınızın yıpranmadığından emin olun ve korumaya yönelik ürün kullanın.

3) Kıvırcık yapın. Bunun için kurutma makinenizin aparatı, maşa veya bigudi kullanabilirsiniz. Yine yıpranmadığından emin olun ve koruyucu ürün kullanın. Isı kullanmadan saç kıvırcıklaştırmak için, bir gece önceden saçınızı ıslak veya nemli bırakın. Jöle veya saç köpüğü yardımıyla küçük küçük kıvırın. Saçınızda kıvrımları açın ve taramayın.

4) Saçınıza dalga yapın. Bunun için saç kurutma makinenizin aparatından kullanabilirsiniz. Isı olmadan dalga yapabilmek için, bir gece öncesinden ıslak saçlarınıza Fransız örgüsü yapın. Sabahına saç örgülerinizi açın ve karıştırın, taramayın.

 

Yöntem-5; Aksesuar Kullanın:

 

1) Aksesuar kullanın. Bir ya da iki aksesuarla saç modelinizi dikkat çekici kılabilirsiniz.

2) Kurdeleler kullanın. Eğer at kuyruğu ya da topuz yaptıysanız tarz bir bant takabilirsiniz.Bunları lastiklerin üzerinden bağlayarak veya bant şeklinde takarak kullanabilirsiniz.

3) Saç bandı takın. Gevşek veya sıkıca toplanmış bir saça, seçiminize göre sade bir saç bandı kullanabilirsiniz. Saç çizginize yakın ve gerisinde, nasıl kullanmak istiyorsanız öyle takın.

4) Saç tokası ya da saç tarağı kullanın. Tüm bunlar saçınızı tutturmak ve tarz yaratmak için kullanılabilir. Renk ve desenlerinin kıyafetinize uygun olduğundan emin olun.

 

Günlük Kullanılabilecek Saç Modellleri İpuçları

 

Dalgalı bir saç için, banyodan sonra onları örün ve sabahına açın, taramayın. Saçlarınızı küçük küçük tutamlarla örün ve gece onları açın. Minik saçlar örün ve toplayın. Keyfini çıkarın! Saçınızı şekilden şekile sokmak stilinizi yaratmakta size yardımcı olabilir. Saçlarınızı ıslakken tarayın. Kuruyken taramak saçınızı yıpratabilir. Kaynak

Yorumlar

1
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail