Hasar Görmüş Saçlara Ev Yapımı Çözümler

Her saç telinde üç tabakadan oluşur: medülla olarak bilinen en alt tabaka, korteks olarak bilinen orta tabaka ve saçı hasarlara karşı koruyan, kütikül olarak bilinen dış tabaka. Saçın kütikül tabakası hasar gördüğünde saçlar kurur ve parlaklığını yitirir. Saçlar aynı zamanda kırılmaya meyillidir veya yapısı sertleşir, uçları kırılır, saç derisi kaşınır ve saçlar elastik yapısını kaybeder. Saçlar kolay karışır, şekil vermek ve taramak zor hâle gelir.

Saçlarınız çeşitli sebeplerden ötürü hasar görebilir. Bunun en büyük sebepleri arasında saçları çok sık alkol içeren ürünlerle yıkamak, saçları sıcağa maruz bırakmak, saçlara her gün şekillendiricilerle şekil vermek, UV ışınları, havuzda yüzmek, saçın yeterince nemlendirilmemesi, kimyasal içeren ürünlerin çok sık kullanılması, pamuklu yastık kılıfında yatmak ve stres yer alır.

Hasar görmüş saçlarınızı evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle onarabilir, saçlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Ancak bu düzelmenin bir haftada gerçekleşmeyeceğini bilmekte fayda var. Saçlarda istenen sonucu elde etmek zaman ve sabır ister.

Hasar görmüş saçlar için evde kullanabileceğiniz bazı çözümler aşağıdaki gibidir.


Yorumlar

0
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail