Kendi sivilce maskenizi yapın

Evde yapılabilen sivilce maskeleri ile sadece doğal yollardan sivilcelerden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda var olan sivilce izlerini yok edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız tarifler farklı malzemelerden oluşur ve bu malzemeler cildi besler ve akneyle ilgili problemleri azaltır. Her bir maskede kullanılan bal ise cildin nemli kalmasını sağlar ve hücre yenilenmesini destekler. Antiseptik ve anti bakteriyel özelliklerine sahip olması sebebiyle akneye meyilli ciltler için bu malzemenin kullanılması önemlidir. Bal, aynı zamanda ciltteki kızarıklıkları yok eder. Tüm tarifler için saf, organik bal kullanılması önemlidir. Tarçın, sirke, yeşil çay, zerdeçal ve süt gibi malzemeler de akne ve akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

  • Balda olduğu gibi tarçının da anti mikrobik ve iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

  • Elma sirkesindeki alfa hidroksi asitler gözeneklerin açılmasına ve cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Elma sirkesi aynı zamanda cilt lekelerini tedavi eder, cildin doğal pH dengesini korur ve gözenek görünümünü minimuma indirir.

  • Antioksidan zengini yeşil çay zararlı serbest radikallerle savaşır ve cildin pürüzsüz, parlak ve genç görünmesini sağlar. Yeşil çayın da iltihap sökücü özelliği vardır.

  • Anti bakteriyel, iltihap sökücü ve antioksidan özelliklere sahip olması sebebiyle zerdeçal da cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan faydalı bir üründür. Aynı zamanda cilt lekelerinin ve akne izlerinin giderilmesini sağlar.

  • Çiğ sütte bulunan laktik asit cildin ölü hücrelerini nazikçe temizler ve cildi yaşlanmaya karşı korur.


 

Sizler için bu yazımızda paylaştığımız üç farklı sivilce maskesini uygulamadan önce cildinizi iyice temizlemenizi öneririz. Gözenekler açıldığında maske içeriği cildinize daha iyi nüfus edecektir.

  1. Elma Sirkeli Maske


 

İhtiyacınız olan malzemeler: Elma sirkesi, yeşil çay, bal, şeker.

Bir çay kaşığı elma sirkesini kaseye koyun. Üzerine iki çay kaşığı soğuk yeşil çay dökün. Ardından beş çay kaşığı şeker ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Daha yoğun bir karışım için daha fazla şeker ekleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze beş dakika kadar masaj yaparak yedirin. Böylece hem ölü hücreler temizlenecek, hem de kan dolaşımı hızlanacaktır. Tarifteki şeker peeling görevi görecek ve iz oluşan dokulardaki gözenekleri açar. Maskeyi 10 dakika kadar yüzünüzde bekletin, ardından yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi her hafta bir veya iki kez uygulayın.


 

  1. Tarçınlı, Ballı Maske

İhtiyacınız olan malzemeler: Tarçın, bal.

Bir çay kaşığı tarçınla iki çay kaşığı balı bir kaseye alın. Malzemeleri iyice karıştırın. Maske çok yoğun olduysa biraz daha bal ekleyebilirsiniz. Ardından maskeyi parmaklarınızı kullanarak yüzünüze yedirin, 10 – 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Sonrasında yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve sonrasında tonik kullanın. Bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.


 

  1. Zerdeçallı, Sütlü ve Ballı Maske

İhtiyacınız olan malzemeler: Zerdeçal, bal, çiğ süt.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu, bir çay kaşığı balı ve iki çay kaşığı sütü bir kasenin içine koyun ve macun kıvamı elde edene dek malzemeleri karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın, bu maske ciltte sarımtırak bir renk bırakabilir, 10 dakika beklettikten sonra cildinizi bir parça pamuğu süte batırıp temizleyin, ardından suyla durulayın.

Yorumlar

0
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail