Saç Uzatan Vitaminler

 Hepimizin bildiği gibi saç ayda 1 cm kadar uzar ve dürüst olmak gerekirse, bu pek de tatmin edici değil. Eğer sizin saçınız da normalden daha yavaş uzayan saç tiplerindense ve her ay oturup o 1 cm saçın uzamasını bekliyorsanız, bu ya seyrek ya da kısa saçla dolaşmaya mahkum olduğunuz anlamına gelir. Saç kaybından ya da kırılmasından muzdaripseniz, öylece oturup tekrar uzamasını bekleyerek bir şey kazanamazsınız, bir şeyler yapmanız gerekiyor.

Saçın hızlı uzaması için kullanılan vitaminler var. Tabiki saçınız bir gecede uzamıyor fakat bu saçın uzaması işlemini hızlandırıyor ve yardımcı oluyor. Düşününce, vitamin kullanma fikri garip gelebiliyor fakat gerçek şu ki vitaminler sağlıklı ve daha hızlı saç uzatma işinde gerçekten işe yarıyor. Hızlı saç uzatmak için kullanılan vitaminler yavaş uzayan saçlara, saç incelmesine ve saç kaybına karşı gerçekten faydalı.

Tüm bunları söyledikten sonra, işte size saçın uzama işlemini hızlandırabilecek ve yardımcı olabilecek bazı vitaminler;

B vitamin kompleksi en iyi sonuçları elde etmek için kullanılabilecek bir vitamin grubudur. Bu komplekste bulunan vitaminler şunlardır;

B1 (tiyamin),B2 vitamini (riboflavin),B3 vitamini (niyasin),B5 vitamini (pantotenik asit),B6 vitamini (piridoksin),Paraminobenzoik asit,İnositol, B12 vitamini (folik asit).

Bu vitamin kompleksi saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç kaybının azaltılmasında ve saç beyazlamasına karşı da yardımcıdırlar. Bu vitaminler baklagillerde, et ve yumurtalarda bulunurlar.

A vitamini hızlı saç uzatmak için gerçekten önemli bir vitamindir. Bu sağlıklı bir kafa derisine önayak olarak saç uzamasına destek olan bir antioksidandır. Çok yüksek oranlarda alındığı zaman, zehirleyici etki göstererek saç kaybına ve saç incelmesine sebep olabilir. Bu vitamin, sebzelerde, süt ürünlerinde ve balık türü yiyeceklerde bulunur.

 

C vitamini herkes tarafından bilinen ve enfeksiyonlar ve iskörbüt hastalığına karşı da kullanılan bir vitamin çeşididir. C vitamininin saçların daha hızlı uzamasında önemli bir rol oynadığı ispatlanmıştır. Bu vitamin de kıl gövdesini ve foliküllerini güçlendirerek saç kırılmasına engel olur ve bu şekilde saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Biyotin de saçın hızlı uzaması için önemli bir vitamin olup yine neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bu biraz daha popüler çünkü genellikle şampuan ve saç bakım ürünlerinin üretiminde kullanılıyor. Bu vitamin saçınızın rengini korumasına ve saç derinizin hava almasına yardımcı olur. Bu da yine süt ürünlerinde, peynirde ve fındıkta bulunabilir.

E vitamini kafa derisine giden kan akışını hızlandırarak daha hızlı saç uzamasına yardımcı olur. Bu vitamin yüksek oranlarda alındığında kan basıncınızı etkileyebilecek çok güçlü bir antioksidandır. Sonuç olarak, çok hızlı ve sağlıklı saç uzatmanın başarıya ulaşabilmesi için, saçın hızlı uzaması için gereken vitaminlerin alınması ve diyet programı bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Ağzınıza koyduğunuz herhangi bir şey size sağlık da verebilir, sağlığınızı da bozabilir.

 

Sağlığınızla alakalı olarak sonuç şudur, sağlıklı bir yaşam tarzı, saçın da sağlıklı uzaması için gereklidir.

Yorumlar

1
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Rumuz
E-Mail